Google Analytics ile E-Ticaret Dönüşüm Oranı Arttırma

0
dönüşüm oranı

Dönüşüm oranı, web sitenizi kaç kişinin ziyaret ettiği ve bunların kaçının ürün satın aldığı ya da bülteninize abone olduğu hakkında bilgi veren önemli bir istatistiktir. Bir web sitesini ziyaret edenlerin sayısı ile web sitenizi aktif kullanan ziyaretçilerin sayısını karşılaştırır. Web sitenizin trafiği yüksek olsa da dönüşüm oranı düşük olduğu sürece size bir fayda sağlamayabilir. Peki Google Analytics verilerinden yararlanarak E-Ticaret dönüşüm oranı nasıl arttırılır?

Trafik Kaynaklarına Göre Segmentasyon

Yönlendirilen trafik kaynaklarının dönüşümlerle olan ilişkisini anlamak çok önemlidir. Trafik kaynakları ile dönüşüm oranları arasındaki ilişki size hangi kaynaklara öncelik vermeniz gerektiği konusunda yol gösterecektir.

  • İnsanlar web sitesine nasıl geliyor?
  • Web sitenizi ne zaman ziyaret ediyorlar?
  • Hangi referanslar aracılığı ile web sitenizi ziyaret ediyorlar?
    gibi soruların cevabını;

Edinmeler > Tüm Trafik > Kaynak   bölümünden inceleyebilirsiniz.

En Yüksek Trafik Hacmini Hangi Kaynak Getiriyor?

En yüksek trafik aldığınız kaynak aynı zamanda en çok dönüşüm elde ettiğiniz kaynak olabilir. Bunun bilinmesi tanıtım yaptığınız ve referans gösterildiğiniz alanlara ne kadar zaman ve bütçe ayırmanız gerektiği ile ilgili size ipucu verecektir.

En Pahalı Ziyaretlere Sahip Olan Trafik Kaynakları

Bu sorunun cevabını doğru bir şekilde belirlemek için her trafik kaynağınıza bir maliyet atamanız gerekir. (Reklam ücreti, ziyarete bölünen SEO ücretleri..) En kolay ölçülebilir tıklama başına maliyetler arasında Google Adwords, sosyal medya reklamları ve banner reklamlar bulunmaktadır. Değer atayacağınız trafiklere buradan başlayabilirsiniz.
Google Analytics’in Hedefler özelliğini kullanarak her bir dönüşüme değer atamanıza izin verilmektedir. Kayıt / Üyelik, Sosyal Ortamda Bizi Takip Edin, Sepete Ekleme, Satın Alma gibi eylemleri ölçmek için yararlı bir yol olacaktır.

Mobil ve Masaüstü Trafik Arasındaki Fark

Mobil kullanım, internet ortamının büyük bir yüzdeliğini oluşturduğundan dolayı mobil cihazlarda trafik akışının düşük olması kötü bir işaret olabilir. Mobil cihazlardan gelen trafiğin düşük olması muhtemelen websitenizin mobile uyumlu olmamasının bir sonucudur. ( Özellikle siteniz mobil geçiş reklamları için bir ceza yaşarsa) sitenizin mobilde kullanıcı dostu olup olmadığını değerlendirmeniz gerekir.

Sayfa Performansı

Gigya, alışveriş yapan kullanıcıların %45’inin kişiselleştirilmiş önerileri bulunan sitelerde alışveriş yaparken daha istekli olduğunu paylaşıyor. Tüketicilerin %40’ı ise kanallardaki alışveriş deneyimini kişiselleştiren perakendecilerden daha fazla ürün satın alıyor. Bu nedenle dinamik açılış sayfalarını optimize etmek, ziyaretçilerin dönüşüm gerçekleştirme olasılığını da arttıracaktır.

Google Analytics üzerinden ziyaretçilerin web sitenizdeyken nasıl hareket ettiğinizi görmek için aşağıdaki yolu kullanabilirsiniz;

Davranış > Site İçeriği > Tüm Sayfalar

Yüzlerde hatta binlerce sayfalık bir e-ticaret sitesi için hangi sayfaların en fazla trafik hacmine ulaştığını ve en iyi açılış ve çıkış sayfalarınızı tespit etmenizi sağlar.
En fazla trafiği hangi ürünün aldığını tespit edin ve web sitenizi kişiselleştirmek için bu bilgileri kullanın. Önemli açılış sayfalarında düşük performans gözüküyorsa araştırılması gereken kırmızı bir bayraktır. Çıkış sayfaları da kullanıcıların sayfanızı terk etmeye karar verdikleri yeri temsil ettikleri için araştırılması gereken başka önemli bir konudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here