Facebook Reklamlarında Özel Hedef Kitle Oluşturma

0
facebook hedef kitle

 Facebook’ta özel hedef kitle oluşturma, Facebook’un bize sunmuş olduğu hedef kitle belirleme yöntemidir. Yaklaşık 100 milyon sahte hesabın bulunduğu Facebook’ta reklam bütçesini verimli kullanabilmek için doğru hedef kitleyi belirleyebilmemiz gerekiyor. İlk olarak hedef kitle oluşturma yöntemlerine bir göz atalım…

Müşteri Listesi

 Elinizde bulunan müşteri listelerini (e-mail ya da telefon) Facebook’un kabul ettiği formatlarda sisteme yükleyerek müşterilerinizi Facebook üzerinde hedefleyebilirsiniz. Burada önemli olan nokta sizin verdiğiniz bilgiler ile Facebook’taki bilgilerin tutarlı olmasıdır. Yani müşteri elinizdeki mail adresi ile Facebook hesabı açmamış olabilir. Ya da sizdeki telefon numarası ile Facebook’taki telefon numarası farklı olabilir. Bilgileri sisteme yükledikten sonra Facebook tutarlılık kontrolünü yapıp, eşleşen kişilerle göre size bir hedef kitle oluşturuyor. Eğer Mailchimp mail servisini kullanıyorsanız, daha önce mailing yaptığınız müşteri listelerini otomatik olarak Facebook üzerinden çekebilirsiniz.

Website Ziyaretçileri

 Eğer daha önce Facebook Piksel Kodunu websitenizin <head></head> etiketleri arasına yerleştirerek izleme kodu oluşturduysanız Facebook, website ziyaretçilerinizi kayıt altında tutarak sizin için website ziyaretçilerinden oluşan özel bir hedef kitle oluşturuyor.

Bu kodu eklediğiniz tarihten itibaren artık sitenizin tüm ziyaretçileri için veya istediğiniz bazı özel sayfaları için özel hedef kitle oluşturabilirsiniz. Örneğin; sitenize son 30 gün boyunca giren tüm ziyaretçilerinize ait bir hedef kitle oluşturabilirsiniz.

Uygulama Hareketleri

 Facebook kullanıcılarını, konumlarına, demografik bilgilerine, ilgi alanlarına (beğendikleri sayfalara), alışkanlıklarına (alışveriş) ve kullandıkları cihazlara göre ayırarak hedef kitleyi kendiniz belirleyebilirsiniz.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here